Usługi dietetyka ostatnimi czasy cieszą się większą popularnością. Nic dziwnego, ponieważ społeczeństwo przykłada większą wagę do zdrowego trybu życia, zbilansowanej diety i utrzymywania atrakcyjnej sylwetki.

Z wizyty u tego specjalisty może skorzystać niemal każdy, bo pełnowartościowa dieta dostosowana do potrzeb użytkownika pozytywnie wpływa na wszystkie aspekty życia i pozwala funkcjonować na najwyższym poziomie. Istnieją jednak pewne grupy, dla których usługi dietetyka powinny być priorytetem.

Kto powinien korzystać z usług dietetyka?

Leczenie jest rekomendowane przede wszystkim osobom z nieprawidłową masą ciała. Zarówno niedowaga jak i nadwaga potrafią być bardzo niebezpieczne dla organizmu.

Pacjenci ważący zbyt mało mogą borykać się z zaburzoną koncentracją, obniżoną sprawnością fizyczną, permanentnym zmęczeniem i problemami hormonalnymi. Z kolei osoby ze zbyt dużą zawartością tkanki tłuszczowej są bardziej narażone na problemy z układem kostnym, choroby kardiologiczne i cukrzycę. Ponadto odbiegający od normy wygląd i nieprawidłowa dieta mogą powodować szereg problemów emocjonalnych, takich jak obniżony nastrój, apatia czy niska samoocena. Nierzadko u osób z nieprawidłową wagą wykształcają się zaburzenia odżywiania, takie jak bulimia czy jadłowstręt.

Jeśli jesteśmy chętni do zmiany, to pomoc dietetyków jest bardzo skuteczna. Nie tylko pomagają oni w utrzymaniu prawidłowej wagi, ale również dążą do utrzymania prawidłowych relacji z jedzeniem.

Kolejną przesłanką do skorzystania z usług dietetyka jest aktywny tryb życia. Wszyscy sportowcy potrzebują szczególnej diety, która pozwoli ich organizmom na przystosowanie się do wykonywania ciągłej pracy. Dzięki pomocy specjalistów są oni w stanie zachować szczytową formę, jeść w zgodzie z rytmem dnia i osiągać lepsze wyniki w swoich dyscyplinach.

Wizytę u dietetyka warto rozważyć także jeśli borykamy się z problemami gastrycznymi. Dobrze dobrana dieta pomoże nam uporać się z dolegliwościami, takimi jak ból brzucha, biegunki czy wzdęcia.

Jak się przygotować do wizyty u dietetyka?

Przed pierwszą wizytą u specjalisty warto przygotować dzienniczek żywienia, w którym uwzględnimy nasz jadłospis z ostatnich trzech dni. Pozwoli to na lepszy wgląd do dotychczasowego sposobu odżywiania. Należy uwzględnić informację o godzinach posiłków i ich wielkości.

Również podstawowe badania diagnostyczne będą przydatne, rekomenduje się wykonanie morfologii, pomiaru cukru i diagnostyki pod kątem chorób tarczycowych.

Jak przebiega wizyta u dietetyka?

Podobnie jak u lekarza badanie rozpoczyna się od wywiadu, możemy oczekiwać pytań o aktywność fizyczną, historię chorób i diet. Kolejnym krokiem są badania antropometryczne, które mają na celu ustalenie masy ciała i zawartości tkanki tłuszczowej. Na koniec wizyty specjalista rozpisuje dietę i umawia się na kolejne wizyty kontrolne, w trakcie których będzie monitorował przebieg leczenia.

Na wizytę można umówić się w całej Polsce, w Łodzi zrobimy to na przykład w https://melissamed.pl/dietetyk.