Spożywanie surowych jaj może być niezdrowe, jeśli nie są zachowane podstawowe standardy higieny. Mówimy tu o jednym z produktów spożywczych o najwyższym ryzyku mikrobiologicznym, zwłaszcza w miesiącach letnich. Skorupka może zawierać wiele mikroorganizmów zdolnych do zasiedlenia przewodu pokarmowego i wywołania nieprzyjemnych objawów, takich jak biegunka i wymioty.

Niektóre wrażliwe osoby powinny za wszelką cenę unikać surowych jaj. W przeciwnym razie może dojść do zagrażających życiu problemów zdrowotnych. Typowym przypadkiem są kobiety w ciąży. W tym przypadku, aby uniknąć powikłań, ogranicza się w diecie niektóre produkty spożywcze.

Wstąp również na www.pyszniej.pl i znajdź jeszcze więcej smakowitych porad ze świata kuchni.

Czy można jeść surowe jajka?

Spożywając jajka, należy pamiętać o jednej rzeczy: aby białka mogły zostać przyswojone, należy je wcześniej zdenaturować. Osiąga się to poprzez poddanie żywności procesowi termicznemu lub mechanicznemu. Dlatego spożywanie surowych jaj jako takich nie przyniesie wiele korzyści z punktu widzenia wartości odżywczych.

Jednakże, gdy jaja są dokładnie ubite w celu uzyskania kremów lub sosów, dostarczają użytecznego białka. W każdym razie należy jeszcze raz podkreślić, że konieczne jest przestrzeganie szeregu procesów higienicznych. Na przykład nie należy ich pozostawiać jaj zbyt długo w temperaturze pokojowej, ponieważ mogą się w nich rozwijać mikroorganizmy chorobotwórcze.

Czy lepiej jeść jajka surowe czy gotowane?

Ogólnie rzecz biorąc, lepiej jest spożywać jajka gotowane niż surowe. Dzięki temu wszystkie składniki odżywcze są przyswajalne i nie są niesmaczne lub nie powodują zatruć pokarmowych. Ponadto, w większości przypadków obróbka termiczna znacznie poprawia właściwości organoleptyczne.

W rzeczywistości surowe jaja są zwykle używane tylko do przygotowywania niektórych sosów, np. majonezu. W przypadku żywności przemysłowej zakazano stosowania tego typu żywności, a w celu ograniczenia ryzyka należy zawsze wybierać jaja pasteryzowane.

Jedzenie surowych jaj nie jest najlepszym rozwiązaniem

Spożywanie surowych jaj nie jest najlepszą alternatywą. Pod względem wartości odżywczych nie dostarczają tyle samo co jaja gotowane i mogą powodować patologie ze względu na mikroorganizmy zawarte w skorupce. Dlatego zawsze lepiej jest poddawać je procesowi termicznemu, który zapewnia jakość z higienicznego punktu widzenia, eliminując ryzyko i ewentualne problemy wynikające z tej praktyki.

Należy pamiętać, że zaspokojenie zapotrzebowania na białko ma kluczowe znaczenie dla zachowania dobrego stanu zdrowia przez lata. W tym celu zwykle zaleca się obecność w diecie pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Dostarczane przez nie białka mają wysoką wartość biologiczną, tzn. zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze i charakteryzują się dobrą strawnością.