Jeśli wszystko, co słyszysz, gdy włączasz okap kuchenny, to okropny hałas, być może nadszedł czas, aby go wyczyścić. Czyszczenie okapu z odpowiednią częstotliwością jest niezbędne do jego prawidłowej pracy, ponieważ w filtrach będzie gromadził się brud i istnieje prawdopodobieństwo, że nie uzyskamy efektu, do którego zostały zaprojektowane.
Jeżeli filtry zostaną zatkane przez nagromadzony tłuszcz, okap przestanie działać, co spowoduje marnowanie energii elektrycznej — dlatego w tym poście chcemy wyjaśnić, jak utrzymać okap w czystości, aby w pełni wykorzystać jego przydatność w Twoim domu. Funkcja okapu kuchennego.

Okap, ta zapomniana część kuchni, ale jednocześnie niezbędna do przygotowywania posiłków w czystym i świeżym środowisku. Jego zadaniem jest wchłanianie tłuszczu, który jest uwalniany przez żywność podczas gotowania, a jednocześnie odnawianie powietrza. Jest to urządzenie nieco zapomniane, gdyż nie cieszy się takim przepychem jak inne, ale bez wątpienia jest niezbędne w każdej kuchni.

Dzięki okapowi kuchennemu znikają opary i nieprzyjemne zapachy — gdyby nie on, nie dałoby się gotować. Jak więc działa okap kuchenny? Są dwa rodzaje oków. Te, które pracują przez ekstrakcję i kierują dymy na zewnątrz. Drugi rodzaj to te, które pracują przez recyrkulację, gdy ekstrahują dymy filtr węglowy i wtedy przekierowują oczyszczonego powietrze z powrotem do kuchni.Jak czyścić filtry okapu kuchennego.Według niektórych badań naukowych kuchnia jest miejscem o najwyższym odsetku zanieczyszczeń w domu — ponieważ jest to miejsce, w którym wilgoć i ciepło sprzyjają pojawianiu się mikroorganizmów. Często czyszczenie może być powierzchowne, ale ważne jest, aby przeprowadzić bardziej dokładne czyszczenie, aby zapobiec pojawieniu się tych mikroorganizmów, które mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia.  Choć prawdą jest, że czyszczenie okapu może być jednym z najbardziej żmudnych zadań, oto kilka wskazówek, jak zrobić to w najbardziej praktyczny sposób.
 1. Czy wiesz, że większość filtrów można umieścić w zmywarce do naczyń? Prawdopodobnie najwygodniejsza opcja. Ze względu na nadmiar tłuszczu, który może znajdować się w filtrach, zalecamy uruchomienie programu mycia tylko dla nich.
 2. Innym rozwiązaniem jest włożenie filtrów do wiadra z wrzącą wodą i amoniakiem – pozostawienie ich na kilka minut, a następnie wypłukanie.
 3. Możesz spróbować umieścić filtry w garnku z wrzącą wodą, powoli dodając sodę oczyszczoną, uważając, aby nie dopuścić do jej przelania. Stopniowo smar będzie się rozmiękczał i znikał z filtra.
Pamiętaj, aby chronić ręce rękawicami, a jeśli możesz, chroń błony śluzowe za pomocą maski, aby uniknąć wdychania chemikaliów.  Rodzaje okapów.Zapewne zauważyłeś, że w ciągu ostatnich kilku lat konstrukcja okapów kuchennych ewoluowała i obecnie dostępne są nowoczesne i praktyczne modele, które dostosowują się do wszystkich potrzeb. Istnieją okapy dekoracyjne, okapy teleskopowe, okapy wyspowe, konwencjonalne okapy i okapy do zabudowy.  

Niezależnie od tego, czy w Twoim okapie zastosowano filtry ze stali nierdzewnej, czy też filtry obwodowe, zaleca się ich czyszczenie mniej więcej raz w miesiącu. W ten sposób zapewnisz, że okap będzie wykonywał swoją pracę i to jak najciszej i jak najwydajniej.