Znana w większości gospodarstw domowych folia aluminiowa może być stosowana – podobnie jak każdy inny produkt – zarówno w bezpieczny, jak i stwarzający zagrożenie sposób. Jeśli więc folia towarzyszy Ci na co dzień, ale nie masz pewności, że korzystasz z niej właściwie, zapoznaj się z artykułem.

Nie używaj folii aluminiowej w ten sposób

Pierwsza istotna kwestia związana z użytkowaniem folii może stanowić dla wielu osób nowość. Dotyczy ona stosowania omawianego produktu w mikrofalówce. Podgrzewanie potraw owiniętych w folię aluminiową w kuchence mikrofalowej często przyczynia się do powstania niebezpiecznych iskier, które ostatecznie mogą wywołać pożar i zniszczyć urządzenie.

Folią aluminiową nie należy też przykrywać metalowych naczyń, misek, garnków czy patelni, ponieważ kontakt aluminium z metalami może wywołać niekorzystne reakcje chemiczne. Nie tylko negatywnie wpływają one na smak potraw, lecz także wydobywają niebezpieczne dla zdrowia związki metalu.

Jak jeszcze nie używać folii aluminiowej? Wiele osób może nie wiedzieć, że w folię nie powinno się pakować produktów spożywczych, które mają kwaśny odczyn, czyli cytryn, ogórków kiszonych czy dań skropionych pomidorowym sosem. Aluminium, reagując z kwasami występującymi w tych produktach, przyczynia się do powstania soli glinu szkodzących zdrowiu w przypadku występowania w większych ilościach.

Błyszcząca i matowa strona folii aluminiowej – która do czego?

Folia aluminiowa ma dwie strony, błyszczącą i matową, nie bez przyczyny. Wybór strony zależy od planowanego zastosowania. Aby przedłużyć świeżość produktów, na przykład kanapek na drugie śniadanie, należy je owinąć błyszczącą stroną, czyli odbijającą światło i ciepło, na zewnątrz. Chcąc zaś przyspieszyć pieczenie potrawy lub zatrzymać jej ciepło, trzeba ją zapakować tak, by połyskująca strona znalazła się wewnątrz.

Nietypowe zastosowania folii aluminiowej

Warto wyjść poza typowe, kuchenne zastosowania folii aluminiowej i wykorzystać ją na przykład w celach leczniczych. W przypadku dość częstej dolegliwości, jaką jest ból w stawie kolanowym, można posmarować kolano maścią przeciwbólową, a następnie owinąć je folią aluminiową i bandażem. Taki zabieg przyspieszy wchłanianie maści.

Innym nietypowym zastosowaniem folii aluminiowej jest usunięcie z jej pomocą ładunków elektrostatycznych z ubrań. Wystarczy wrzucić kilka niewielkich kulek z folii do pralki lub suszarki bębnowej, aby uniknąć nieprzyjemnego elektryzowania się tkanin. Folię aluminiową, która sprawdzi w przywołanych nietypowych użyciach, proponuje między innymi marka Stella: https://www.stella.com.pl/oferta/folie-kuchenne.

Folia aluminiowa to wszechstronny i bardzo pomocny produkt. Ważne jest jednak, aby unikać jej nieprawidłowego użytkowania, które zagraża smakowi i zdrowiu potraw, a także sprawności urządzeń takich jak mikrofalówka.