Spożywanie zbyt dużych ilości soli i cukru może zwiększyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, które może prowadzić do poważniejszych schorzeń, takich jak udar mózgu czy niewydolność serca. Jeśli chcesz ograniczyć nadmiar sodu i cukru w restauracjach i daniach na wynos, ale Twoje próby przygotowania zdrowych potraw w domu są niesmaczne i niezadowalające? Z pewnością ucieszy Cię wiedza o tych wszystkich przyprawach, lub ziołach, które sprawią, że Twoje posiłki będą smaczniejsze, a także zdrowsze.

Imbir.

Ta przeciwzapalna przyprawa korzeniowa może być dodawana do napojów, w tym do herbaty oraz gorącej lub mrożonej wody. Można je również dodawać do dań słodkich i pikantnych, takich jak owsianka czy zupa z soczewicy. Imbir, mielony lub świeżo starty, jest dobrym wyborem do duszonych warzyw. Aby użyć go w potrawach, wystarczy zetrzeć na tarce tyle, ile potrzeba do każdego dania.

Chili.

Jeśli lubisz smak chili bez jego intensywności i ostrości, miej w szafce chili w proszku. Natychmiast nadaje słodki i dymny smak. Przyprawą można posypać wszystko, od czarnej fasoli i quinoa po pieczone plasterki słodkiego ziemniaka. W stanie świeżym chili znane jest jako poblano, najpopularniejsza papryka używana w autentycznej kuchni meksykańskiej. Możesz też posmarować nim dojrzałe awokado na pełnoziarnistym toście, dodać szczyptę sproszkowanego chilli i udekorować grzankami.

Skórka z limonki.

Skórka z limonki może sama w sobie rozjaśnić smak wielu potraw. Można również zrównoważyć mocniejsze smaki, takie jak olej sezamowy lub sos sojowy. Skórkę z cytryny lub limonki można dodać do brązowego ryżu tuż po zdjęciu go z ognia. Możesz także posypać świeżą skórką z limonki jogurt, płatki owsiane, sałatki owocowe, zupy lub smoothie.

Najlepiej jest kupować limonki od zaufanych dostawców lub od takich, którzy oferują produkty ekologiczne, ponieważ zwykłe owoce są często poddawane działaniu toksycznych substancji chemicznych, ale tak czy inaczej, przed usunięciem skórki i spożyciem limonki należy ją dokładnie umyć.

Czosnek.

Ten silny wzmacniacz smaku zawiera imponującą dawkę przeciwutleniaczy, a jego jedna goździk ma tylko cztery kalorie. Czosnek to świetny sposób na ożywienie pieczonych warzyw. Najlepiej kupić całe cebulki, oddzielić ząbki, odciąć każdy koniec, a następnie usunąć skórkę. Można go dodawać do warzyw, takich jak brukselka, kalafior, brokuły i cukinia.

Warzywa i posiekany czosnek można umieścić w misce, a następnie posmarować je mżawką oliwy z oliwek i posypać czarnym pieprzem. Aby dobrze obtoczyć warzywa, można przykryć miskę i mocno nią potrząsnąć. Następnie wystarczy umieścić je na blasze do pieczenia i piec w piekarniku w temperaturze 180°C przez 30 do 45 minut. Smak będzie doskonały.

Kurkuma.

Kurkumę i zawarte w niej związki aktywne powiązano ze zdrowiem mózgu i odpornością, a także z przyrostem masy ciała. Suszoną postać kurkumy można znaleźć w dziale z przyprawami w prawie każdym sklepie spożywczym, a świeży korzeń coraz częściej można znaleźć w dziale z produktami spożywczymi na wielu rynkach. Należy usunąć skórkę z korzenia za pomocą obieraczki do warzyw, a następnie posiekać i zetrzeć na tarce.

Rozmaryn.

Rozmaryn, będący dobrym źródłem wapnia, żelaza i witaminy B-6, ma właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, związane ze zdrowiem układu pokarmowego i mózgu oraz ochroną przed starzeniem się i nowotworami. Świeżo posiekany rozmaryn jest idealną przyprawą do pieczonych w piekarniku ziemniaków lub marchewki. Można go używać w dowolnej ilości potraw, o ile lubi się jego smak. Niejedna z tych przypraw może podkręcić również smak wiosennych zup warzywnych.