Gofry to przysmak, który większości kojarzy się z błogim wypoczynkiem nad morzem. Mówi się, że smak gofrów serwowanych nad morzem, jest nie do podrobienia.

Okazuje się jednak, że stosując się do kilku ważnych zasad podczas robienia gofrów, wychodzą zawsze chrupiące, aromatyczne oraz idealnie zarumienione. Jeżeli chcesz zrobić gofry w swoim domu i zastanawiasz się, jaki przepis wybrać, zapraszamy do poniższego wpisu! Gwarantujemy, że usmażone gofry wyjdą niemalże identyczne jak te, które można kupić w budkach nad morzem.

Z czym podawać gofry?

Idealnie chrupkie i pachnące gofry to deser, który doskonale smakuje bez żadnych dodatków. Ich smak umożliwia jednak serwowanie ich z wieloma słodkimi dodatkami.

Najczęściej podawane są z nutellą, bitą śmietaną, sosami owocowymi i świeżymi sezonowymi owocami, takimi jak truskawki, borówki czy brzoskwinie. Często można spotkać także gofry z owocami z puszki, które charakteryzują się mocną słodyczą. Gofry nad morzem są także chętnie ozdabiane kolorowymi posypkami, które uwielbiają najmłodsi.

Gofry to jeden z najpopularniejszych deserów serwowanych w nadmorskich miejscowościach.

Przepis na chrupiące gofry, które smakują jak nad morzem

Zrobienie gofrów, które będą smakowały tak, jak te sprzedawane nad morzem, jest możliwe! Jeżeli tęsknisz za smakiem gofrów jedzonych podczas urlopu, koniecznie wypróbuj poniższy przepis, który pozwoli ci w domowych warunkach stworzyć deser, który pokocha cała rodzina.

Składniki na gofry jak znad morza:

  • 300 g mąki pszennej,
  • 1,5 mleka pełnotłustego,
  • 80 g oleju roślinnego,
  • 3 jaja,
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
  • 1 łyżeczka cukru,
  • Szczypta soli do smaku.

Z podanych składników wychodzi 12 gofrów. Zanim przystąpisz do smażenia gofrów, wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Białka należy oddzielić od żółtek i umieścić w osobnych miskach. Do miseczki z żółtkami dodać mleko oraz 80 g roślinnego oleju, np. rzepakowego. Następnie do miski wsypać mąkę pszenną oraz proszek do pieczenia i całość dokładnie wymieszać mikserem, do uzyskania gładkiego ciasta. Białka ze szczyptą soli trzeba ubić na sztywną pianę. Pod koniec mieszania do białek dodać łyżeczkę cukru. By uzyskać odpowiednią konsystencję, białka należy miksować około 2 minut.

Do drugiej miski, w której jest ciasto, stopniowo dodawać po łyżce piany z białek i każdorazowo delikatnie mieszać. Gofry należy smażyć na posmarowanych delikatnie olejem płytkach gofrownicy, pamiętając, że musi być ona nagrzana do najwyższej temperatury. Przy pomocy chochelki nakładać po łyżce ciasta na każdą płytkę. Średni czas pieczenia gofrów to około 3-4 minuty, w zależności od mocy gofrownicy.

Pamiętać także trzeba o tym, że podczas pieczenia gofrów nie należy otwierać gofrownicy. Aby gofry smakowały tak, jak nad morzem, należy smażyć je od razu po przygotowaniu ciasta. Gofry, które nie będą jedzone od razu po upieczeniu, powinno się położyć na metalowej kratce, by zachowały swoją chrupkość. W przypadku, gdy położy się ciepłe gofry na talerzu, staną się miękkie i gumowe. Dodatki nakładać od razu przed zjedzeniem gofrów.