Wiele osób ma wątpliwości co do załadunku zmywarki: „gdzie to włożyć?” „nic innego nie pasuje!” i inne podobne sytuacje, których na pewno doświadczyłeś w domu, jeśli masz zmywarkę.
Jeśli czytasz ten artykuł, to dobry znak: zdecydowałeś, że nadszedł czas, aby potraktować swoją zmywarkę tak, jak na to zasługuje. A jeśli powiemy Ci, że łatwiej jest zrobić to dobrze niż źle, to jesteśmy pewni, że zachęcimy Cię do tego już dziś!
Kiedy prawidłowo załadujemy zmywarkę, pozwalamy wodzie lepiej dotrzeć do wszystkich części, a naczynia wychodzą czystsze. Pomoże nam to również zaoszczędzić energię elektryczną i czas, więc nie zastanawiaj się!

Oto kilka wskazówek, jak prawidłowo załadować zmywarkę, które pomogą Tobie i Twojej rodzinie w codziennym życiu.

1. Nie jest konieczne płukanie naczyń przed włożeniem ich do zmywarki, jeśli włożysz je prawidłowo. Kluczem jest ułożenie ich w tym samym kierunku (twarzą do środka), na przemian dużych i małych, oraz pozostawienie odpowiedniej ilości miejsca pomiędzy nimi, tzn. nie przeciążać zmywarki.

2. Umieść sztućce w koszu, pozostawiając między nimi odstępy i z uchwytem skierowanym w dół (z wyjątkiem ostrych noży, które oczywiście powinny być skierowane w dół, aby uniknąć wypadków). Należy unikać kładzenia sztućców tam, gdzie ich nie ma lub układania ich naprzemiennie w różnych miejscach – po to właśnie jest kosz na sztućce!

3. Dłuższe sztućce używane do gotowania najlepiej układać poziomo na górnej tacy, ponieważ umieszczone na dole mogą blokować ramię spryskujące zmywarki. Dobrym nawykiem do włączenia w swoją rutynę zmywania jest zawsze sprawdzanie, czy obracające się ostrza nie są zablokowane przed obracaniem się, szczególnie jeśli włożyłeś jakieś duże przedmioty.

4. Lunch boxy i inne plastikowe pojemniki powinny być umieszczone na górnej tacy, aby zapobiec ich przegrzaniu i deformacji. Jeśli zamierzasz umyć wiele plastikowych pojemników w tym samym załadunku, zaleca się wybranie programu z najniższą temperaturą.

5. Większe pojemniki, takie jak blachy do pieczenia, powinny być zawsze umieszczane na dnie, u dołu lub po bokach. Jeśli są one umieszczone na górze, mogą przeszkadzać zraszaczowi wody i mycie nie będzie tak wydajne. Jeśli chodzi o patelnie, wiele z nich nadaje się obecnie do mycia w zmywarce. Sprawdź to na etykiecie lub w opisie produktu.

Każda zmywarka jest inna, dlatego najlepszym sposobem na zapewnienie skutecznego zmywania jest postępowanie zgodnie z instrukcjami producenta. Warto sprawdzić je chociaż raz. Jeśli nie masz ich w wersji papierowej, z pewnością możesz je sprawdzić w Internecie.