Dieta wegetariańska nie jest jedyną odmianą diety eliminacyjnej. Ludzie rezygnują z jedzenia różnego rodzaju produktów i to często wcale nie dlatego, że są na nie uczuleni lub zmagają się z jakimiś nietolerancjami, a bardziej z uwagi na własne preferencje, czyli na to, że te wyroby po prostu im nie smakują.

Nie zmuszaj się do jedzenia tego czego nie lubisz

Nawiązując do pierwszego akapitu – nie ma sensu zmuszać się do spożywania czegoś, za czym się nie przepada. Można przecież inaczej! Można wybrać sobie taki catering dietetyczny, który będzie i zdrowy, i efektywny, i przy tym wszystkim zgodny z konkretnymi kubkami smakowymi. Jednym z wariantów tego cateringu jest dieta bez ryb. A ona też, podobnie jak dieta wegetariańska czy wegańska, jest jednak przykładem diety eliminacyjnej.

Ryby są wartościowymi pokarmami. Mają w sobie dużo jakościowego białka, sporo nienasyconych kwasów tłuszczowych korzystnych zwłaszcza dla serca i układu krążenia oraz liczne witaminy, w tym nawet witaminę D, której w produktach spożywczych nie spotyka się zbyt często. Dlaczego więc ktoś miałby rezygnować z tego jakościowego pokarmu? Ano dlatego, że komuś może on po prostu nie smakować.

Osoby, które nie przyzwyczaiły się do jedzenia ryb w dzieciństwie czy w młodości, najprawdopodobniej będą wolały ich unikać również w dorosłym życiu. Nawyki można zmieniać, ale nie trzeba się do tego zmuszać. Otóż dieta pudełkowa bez ryb też może być w pełni wartościowa, bo komponuje się ją w taki sposób, by inne artykuły wprowadzały do organizmu te substancje odżywcze, które normalnie byłyby pobierane właśnie z ryb.

Na tej diecie występuje więc zwykłe mięso, jaja oraz spora ilość nabiału. Pojawiają się też różnego rodzaju orzechy, nasiona, ziarna i inne zdrowe tłuszcze. Dzięki temu dieta pudełkowa bez ryb nigdy nie prowadzi do żadnych niedoborów pokarmowych, a jest w stanie w pełni zaspokoić zapotrzebowanie osoby dorosłej na różne substancje odżywcze, nawet te najbardziej nietypowe.

Możliwe, że nie przepadasz za dietami pudełkowymi i wolisz samemu przygotowywać sobie jedzenie. Jeśli tak, to w serwisie porcja.pl znajdziesz wiele ciekawych przepisów na przepyszne (i zdrowe) dania!